Our 2022
2020 Winners and Finalists

BEST AGGREGATOR BDM

James Brett, Connective

Peter Bryant, Vow Financial

Hannah Carter, AFG
Patrick Clarkson, FAST
Yash Dave, Connective
Heather Gallagher, Outsource Financial
Tracey Najjar, Centrepoint Alliance

BEST CUSTOMER SERVICE (INDIVIDUAL)

Vanessa Bell, Bell Financial
Daniel Berti, Berti Financial
Mardee Blackwood, 1st Street
Kathy Dundas, No Fuss Home Loans
Gary Gilbert, Hunter Family Wealth
Sandeep Jagtap, FinSource
Fane Levy, Shore Financial

Kris Menon, Origin Finance

Louisa Sanghera, Zippy Financial Group
Alex Veljancevski, Eventus Financial

BEST FINANCE BROKER

Elly Connors, Enigma Finance
Jean-Pierre Gortan, Simplicity Loans & Advisory
Graeme Holm, Infinity Group
George Karam, BF Money
Andrew Kelly, Anasta Finance Consulting
Fane Levy, Shore Financial
Nicole Millard, Golden Eggs Home Loans
Jack Punch, Tesoro Financial
Brendan Scotter, Commercial Point Finance

Kevin Wheatley, Bayside Residential and Commercial Mortgages

BEST LENDER BDM (BANK)

Tes Anderson, Bankwest
Julianne Brown, Commonwealth Bank
Jenna Deutscher, Bank of Sydney
Sandy Gourgy, ING
Naveen Merani, Westpac

Stuart Moore, ING

Omar Moussa, St.George Bank
Sam Tang, Westpac
Nik Thurgood, ME Bank
Kelly Tietjen, NAB

BEST LENDER BDM (NON-BANK)

Teresa Chiarello, Capify
Daniel Coolee, Better Mortgage Management
Denya Dean, Bluestone
Joshua Edmondston, OnDeck

Ben Howell, Prospa

Joseph Khal, AFG
Ahmed Khan, Capify
John Maxwell, Victorian Mortgage Group
George Steele, GetCapital
Andrea Svenson, Deposit Power

BEST LOAN ADMINISTRATOR

Allisson Crain, Blue Crane Capital
Stephanie Kwok, Zippy Financial Group

Jenny Lam, Stoneturn

Damien Walker, Atelier Wealth
Lingling (Angela) Xiao, Option Finance
Lucy Zhang, Ayers Financial Group

BEST NEWCOMER

Tuyet Doan, Aussie
Khash Jalili, Sydney Brokers

Borey Yim, Aussie

BEST REGIONAL BROKER

Karen Bashford, South Coast Business & Financial Solutions (Ulladulla)
Brenden Lowbridge, Money Links (Newcastle West)

Paddy O’Sullivan, Mortgage Choice (Nowra)

Amy Small, Professional Lending Solutions (Wallsend)

BEST RESIDENTIAL BROKER

Jordan Beh, Insight Property Finance
Tony Bice, Finance Made Easy
Sze Chuah, Mortgage Lending Specialists
Hoa Hong, Mortgage Pros
Andrew Kelly, Anasta Finance Consulting
Fane Levy, Shore Financial
Abdulrasool (Russell) Munfaredi , Mortgage Pros
Louisa Sanghera, Zippy Financial Group
Amy Small, Professional Lending Solutions

Alex Veljancevski, Eventus Financial

MENTOR OF THE YEAR

Heather Gallagher, Outsource Financial
Chris Lamb, Aussie
Oliver Li, Option Finance

Nancy Youssef, Classic Mentoring & Coaching

Anthony Zveglic , Finsure

RISING STAR

Parag Dixit, Nfinity Financials

Brad East, Wisebuy Investment Group

Misa Huynh, Smartmove
Fane Levy, Shore Financial
Rebecca Mansfield, Loan Market
Mohit Pradhan, Home Loan Experts
Amy Small, Professional Lending Solutions
Alex Veljancevski, Eventus Financial
Heath Williams, Loan Market Newcastle CBD
Borey Yim, Aussie

BROKER OF THE YEAR

Alex Veljancevski, Eventus Financial

EDITOR'S CHOICE

Kathy Dundas, No Fuss Home Loans

BEST COMMUNITY ENGAGEMENT PROGRAM

Argentium Finances

Aussie (Tuggeranong)

Birdie Wealth
Keystone Financial
Option Finance
Pink Finance

BEST CUSTOMER SERVICE (OFFICE)

Aussie (Ashfield)
Ayers Financial Group (Sydney)
Equilibria Finance (Sydney)
Home Loan Experts (Sydney)

Infinity Group (Baulkham Hills)

Link Finance Group (Bella Vista)
Shore Financial (North Sydney)
Smartline (Sutherland Shire)
XIN Mortgage (North Sydney)
Zippy Financial Group (Sydney)

BEST INDEPENDENT OFFICE (MORE THAN 5 BROKERS)

Ayers Financial Group (Sydney)
Experity Capital (Sydney )

Home Loan Experts (Sydney)

Option Finance (Sydney )
Shore Financial (North Sydney)

BEST INDEPENDENT OFFICE (5 BROKERS OR LESS)

Atelier Wealth (Sydney)
Bayside Residential and Commercial Mortgages (Sydney )
Birdie Wealth (Miranda)
DPN (Cronulla)
Iconic Financial Services (North Strathfield)
Mortgage Lending Specialists (Sydney)
Mortgage Pros (North Strathfield)

Simplicity Loans & Advisory (Pymble)

The Loans Suite (Penrith)
Zippy Financial Group (Sydney)

BEST NEW OFFICE

Aussie (Cabramatta)
CoastFin (Erina)
Experity Capital (Surry Hills)
Iconic Financial Services (North Strathfield)
Loan Market (Lower North Shore)
Mortgage Lending Specialists (Sydney)

Mortgage Pros (North Strathfield)

BEST REGIONAL OFFICE

Crunch Finance (Bangalow)

Mortgage Choice (Blaxland)
South Coast Business & Financial Solutions (Ulladulla)

BEST AGGREGATOR BDM

Zorica Grubic, Connective

Chad HoyPoy, realestate.com.au Home Loans
Glenn Humphrey, PLAN Australia

BEST CUSTOMER SERVICE (INDIVIDUAL)

Belinda Caesar, Buyers Choice
Emma Cattermole, Wealthfolio Financial Services
Jillian Clifford, Smartline
Zac Goodman, Mortar Finance

Campbell Gordon, Blambles Finance Group

Thuy Hook, EZ Financing
Aaron Latter, Smartline
Suzy Macdonald, Yellow Brick Road
David Perna, Centrepoint Finance
Ditte Westbury, Viking Mortgages

BEST FINANCE BROKER

Eric Dong, EK Mortgage

Phillip Verheijen, Professional Lending Solutions
Gordon Yau, My Finance Network

BEST LENDER BDM (BANK)

Michelle Boyett, NAB
Anita Fung, Bankwest
Bradley Haining, Westpac
Heidi Hayward, Commonwealth Bank
Josie Jones, Macquarie
Jacqui Knegt, MyState Bank
Kymberly Mylonas, Suncorp

Michelle Strapps, Macquarie

Linda O'Sullivan, NAB
Andy Zhao, Bankwest

BEST LENDER BDM (NON-BANK)

Clare Gallimore, Prospa

Stefan Heather, Pepper Money
Reece Hinchy, Bluestone
Mykolas Kaliacius, GetCapital
Alastair McCosh , Resimac
Patrick Moore, Liberty
Michelle Rose, La Trobe Financial

BEST LOAN ADMINISTRATOR

Caitlin Donnelly, Mortgage Choice
Nicole Gomersall, Madd Loans
Melany Hales, AME Finance

Natalie Lynch, Eastern Financial Solutions

Deb Moss, Smartline
Leona Teal, Go Mortgage
Anna Smith, Centrepoint Finance

BEST NEWCOMER

Duncan Ahlin, Real Estate Investment Finance
Chad Arenson, Fuel Asset Finance

Zac Goodman, Mortar Finance

Reece McGill-Camplin, Real Estate Investment Finance
Colin O’Loughlin, Arch Brokerage
Ewan Ramsey, Ramsey Property Wealth

BEST REGIONAL BROKER

Julian Collins, Mortgage Choice (Toowoomba)
Terri Johnson, Green Finance Group (Gracemere)
Carol King, Helping Hand Home Loans (Buderim)
David Perna, Centrepoint Finance (Yeppoon)
Xavier Quenon, Go Mortgage (Arundel)

Brad Quilty, Tungsten Home Loans (Ormeau)

David Ray, Elite Finance Professionals (Noosa)
Phil Rogers, Loan Market Edge (Gold Coast)
Nick Smith, Red10 Finance (Reedy Creek)
Phillip Verheijen, Professional Lending Solutions (Ashmore)

BEST RESIDENTIAL BROKER

Peter Corta, Aussie
Joel Cryer, Aussie
Andrew Edwards, AME Finance
Suzy Macdonald, Yellow Brick Road
David Perna, Centrepoint Finance

George Samios, Madd Loans

Pete Solomon, Mortgage Choice
Matthew Sukkarieh, My Lending Group
Gavin Tandon, Smartline
Deslie Taylor, Mortgage Choice

MENTOR OF THE YEAR

Paul Marshall, Outsource Financial

Tracie Palmer, Cornerstone Mentoring

Stephen Yang, Mortgage Design

RISING STAR

Belinda Caesar, Buyers Choice
Zachary Goodman, Mortar Finance
Thuy Hook, EZ Financing

Gordon MacVicar, Mortgage Choice

Brendan Mole, Smartline
Ewan Ramsey, Ramsey Property Wealth
Phillip Verheijen, Professional Lending Solutions
George Walklin, Your Loan Doctor
Joshua Wessels, Diversifi

EDITOR’S CHOICE

Suzy Macdonald

BROKER OF THE YEAR

George Samios

BEST BRANDED OFFICE

Aussie (Upper Mt Gravatt)
Aussie (Coolum Beach)
Helping Hand Home Loans (Buderim)

Mortgage Choice (Ormeau)

Yellow Brick Road (Stafford)
Yellow Brick Road (Milton)

BEST COMMUNITY ENGAGEMENT PROGRAM

Aussie (Ashgrove)

Aussie (Wynnum)

Loan Market (Augustine Heights)
Mortgage Choice (Cairns)
Professional Lending Solutions (Gold Coast)

BEST CUSTOMER SERVICE (OFFICE)

Aussie (Upper Mt Gravatt)
Blambles Finance Group (Milton)
Cornerstone Home Loans (Eatons Hill)
Finance Options (Maroochydore)
Go Mortgage (Arundel)
Loan Market Edge (Gold Coast)

Mortgage Choice (Ormeau)

Mortgage Choice (Peregian Beach)
Mortgage Choice (Toowooomba)
Yellow Brick Road (Milton)

BEST INDEPENDENT OFFICE (5 BROKERS OR LESS)

Centrepoint Finance (Yeppoon)

Cube Central (Carbrook)

LadyBird Homeloans (Brisbane)
Living Home Loans (Coolangatta)
National Financial Services (Gold Coast)
Real Estate Investment Finance (Oxley)

BEST NEW OFFICE

AME Finance (Woolloongabba)

Elite Finance Professionals (Noosa)
Mortgage Choice (Peregian Beach)
Statewide Wealth Group (Milton)

BEST REGIONAL OFFICE

Aussie (Mackay)
Loan Market (Gladstone)
Centrepoint Finance (Yeppoon)
Go Mortgage (Arundel)
Loan Market Edge (Gold Coast)
Mortgage Choice (Cairns)
Smartline (Woodford)

Tungsten Home Loans (Ormeau)

ZEP Finance (Lennox Head)

BEST AGGREGATOR BDM

Simon Adam, Finsure

Justine Hockley, Connective

BEST CUSTOMER SERVICE (INDIVIDUAL)

Kamal Aeri, Smartline
Lee Banh, Loan Market
Sofie Chapman, Sofie Chapman – Mortgage & Finance
Cameron Hawke, Yellow Brick Road
Peiran Hu, Keylend
Matt McLean, RAMS
Andrew Mudie, Yellow Brick Road

Richard O’Grady, Rise High Financial Solutions

Evan Sourbis, Henley Home Loans
Monica Wandel, SA Finance Hub

BEST FINANCE BROKER

Jason Boccaccio, Adelaide Commercial Finance
John Hetzel, AAA Mortgage Solutions
Greg Samuel, Samuel Finance

Monica Wandel, SA Finance Hub

BEST LENDER BDM (BANK)

Sarah Chisholm, Beyond Bank Australia
Milenko Novakovic, ING

Maria-Ceres Parreno, Bankwest

Natalie Pavlovich, Macquarie Bank
Daniel Schiller, ME Bank
Nic Travar, BankSA

BEST LENDER BDM (NON-BANK)

Scott Hills, HomeStart Finance

Erin Manhood, Prospa
Kylie McCue, Pepper Money
Kathryn Mortimer, Pepper Money
Mark Munchenberg, GetCapital
Jo Oliver, Resimac
Nicole Salamaga, Bluestone

BEST LOAN ADMINISTRATOR

Mario Catalano, Loan Market

Lainie Darams, Go Loans
Mandy Pistulli, Loan Market
Daphne Williamson, Aussie
Fiona Zhou, Keylend

BEST NEWCOMER

Gene Ge, Keylend

R-Jay Teav, Go Loans

BEST RESIDENTIAL BROKER

Keith Caine, Mortgage Choice

Peiran Hu, Keylend

Michael Karp, Smartline
Andrew Mudie, Yellow Brick Road
Matthew Penny, Sugar Financial Services
Sam Walker, Aussie
Conrad Williamson, Aussie
Weng Wong, Equatorial Finance Solutions

MENTOR OF THE YEAR

Jessica Arabia, Finance Prospects
Ben Gregory, Easy Approval
Peiran Hu, Keylend

Marissa Schulze, Rise High Financial Solutions

RISING STAR

Michael Arbon, Keylend
Matthew Penny, Sugar Financial Services
Daniel Renella, Lendium

Alexandra Robins, Toucan Finance

Stephen Warner, Finance Partners

RISING STAR

Alexandra Robins Toucan Finance

BROKER OF THE YEAR

Peiran Hu Keylend

BEST BRANDED OFFICE

Aussie (Christies Beach)
Aussie (Mount Barker)

Aussie (Prospect)

Aussie (Torrensville)
Yellow Brick Road (Brighton)

BEST COMMUNITY ENGAGEMENT PROGRAM

Directional Finance
Easy Approval
Finance Prospects

Sofie Chapman – Mortgage & Finance

BEST CUSTOMER SERVICE (OFFICE)

Aussie (Christies Beach)
Aussie (Gawler)
Aussie (Gepps Cross)
Directional Finance (Loxton)
Finance Prospects (Kent Town)
Keylend (Norwood)
Lendium (Newton)

Rise High Financial Solutions (Prospect)

Sugar Financial Services (Stirling)

BEST INDEPENDENT OFFICE (MORE THAN 5 BROKERS)

Go Loans (Kent Town)

Keylend (Norwood)

BEST INDEPENDENT OFFICE (5 BROKERS OR LESS)

Directional Finance (Loxton)

Equatorial Finance Solutions (Campbelltown)
Lendium (Newton)
Sugar Financial Services (Stirling)

BEST NEW OFFICE

Aussie (Torrensville)

Sugar Financial Services (Stirling)

BEST REGIONAL OFFICE

Directional Finance (Loxton)

Paul Hutchins Loans Centre (Renmark)

BEST AGGREGATOR BDM

Foti Apostolidis, AFG
Ruth Cresswell, Liberty Network Services (LNS)
Jas Fazlic, Finsure

Richele Janjatovic, AFG

Chris Patsouras, Finsure
Rohan Puls, Vow Financial

BEST CUSTOMER SERVICE (INDIVIDUAL)

Vaughan Clark, Clark Finance Group
Glenn Crombie, Loan Market

Bernard Desmond, Feedback Finance

Sarah Farrugia, SAF Finance
Belinda Gibson, TM Finance Group
Narelle Kerstan, Gloss Finance
Louise Lucas, The Property Education Company
Stephen McClatchie, Loans Australia
Abbey Reggardo, Avant-garde Financial Group
Imaan Toor, Loan Market

BEST FINANCE BROKER

Stephen Andrianakos, Red Door Financial Group

Frank Durso, AUS Finance Group

Belinda Gibson, TM Finance Group
Andrew Mirams, Intuitive Finance
Grant Rheuben, Loan Market
Junhao Sun, AUSUN Finance

BEST LENDER BDM (BANK)

Adrian Lee, ING
Dylan Cole, Bank of Melbourne
Emma Fiorentino, Bank of Melbourne
Anthony Gravina, ANZ
Sandra Lutersz, NAB Broker

Grace Munro, MyState Bank

Arun Paranthaman, Westpac
Samuel Power, Beyond Bank
Joshua Skliar, ING
Mya Toohey, AMP Bank

BEST LENDER BDM (NON-BANK)

Pasquale Caia, Pepper Money

Andrew Crossley, Resimac
Lee Davis, GetCapital
Sean Driscoll, Liberty
Matt Hall, Liberty
Staci Karas, Pepper Money
Cameron Louden, Pepper Money
Chitresh (Avi) Luthra, Bluestone
Dayna Manser, Bluestone
Marcell Midolo, Resimac

BEST LOAN ADMINISTRATOR

Sandra Campbell, Loans Australia

Lauren Cunningham, Loan Market

Patrick Lynch, Long Property
Kristel Ongoco, Entourage Finance
Sharon Rae, Mortgage Choice
Shruthi Rajeev, Aussie
Sarah Smith, Gippsland Finance Solutions
Alex Treherne, Credo Financial Group

BEST NEWCOMER

Trang Le, TLE Finance
Jonathan De Sensi, The Australian Lending & Investment Centre
Lachlan Mirams, Intuitive Finance
Vaibhav (Vee) Shah, MTA Mortgage Brokers

Nicola Tucker, Surf Coast Finance

BEST REGIONAL BROKER

Jonathon Coleman, One Stone Finance (Rosny Park)
Narelle Kerstan, Gloss Finance (Hobart)
Tracey Pye, Mortgage Express (Ballarat)
Hamish Riley, Loan Market (Bendigo)
Jaime Savory, Gippsland Finance Solutions (Bairnsdale)

Sarah Thomson, Loan Market (Geelong)

Joshua Trevitt, JT Home Loans (Carrum)
Robert Trewin, Trewin Mortgage Broking (Bairnsdale)

BEST RESIDENTIAL BROKER

Jonathon Coleman, One Stone Finance

Mark Davis, The Australian Lending and Investment Centre

Faris Dedic, Red Door Financial Group
Mark Guglielmino, IOOF Holdings
Stephen McClatchie, Loans Australia
Vincent Moore, Entourage Finance
Steven Phang, Aspirus Financial
Tim Reynolds, Accession Finance
Deb Smith, Smartline
Barry Thatcher, Thatcher Finance
Sarah Thomson, Loan Market

MENTOR OF THE YEAR

Jason Back, Broker Essentials
Mario Borg, Masters Broker Group
Glenn Darcy, Australian Business Coaching and Mentoring
Abdul El-Dib, Fast Repay Home Loan

Sarah Farrugia, SAF Finance

Sam Gawenda, Rising Tide
Sue Hayter, Quality Financial Group
Pauline Ryan, Loanworx Group
Junhao Sun, AUSUN Finance
Andrew Tan, Masters Broker Group

RISING STAR

Joshua Almond, Smartline

Christopher Borg, Borg Financial

Gracious Chidhakwa, Eagle Life
Dylan Day, Loan Market
Grace Gardner, Aussie
Vinay Gehi, Copper Finance
Abbey Reggardo, Avant-garde Financial Group
Imaan Toor, Loan Market
Nicole Walker, Entourage Finance

EDITOR’S CHOICE

Jaime Savory, Gippsland Finance Solutions

BROKER OF THE YEAR

Sarah Thomson, Loan Market

BEST BRANDED OFFICE

Loan Market (Bendigo)
Mortgage Choice (Berwick)

Mortgage Choice (Williamstown)

Mortgage Choice (Canterbury)
Mortgage Choice (Melbourne)

BEST COMMUNITY ENGAGEMENT PROGRAM

Credo Financial Group
Fast Repay Home Loan

Interestrate.com.au

Speaking Finance
The Money Collective

BEST CUSTOMER SERVICE (OFFICE)

Aspirus Financial (Melbourne)
Empower Wealth (North Melbourne)

Entourage Finance (Cremorne)

Loan Market (Geelong)
Loan Market (Mordialloc)
Loans Australia (Cheltenham)
Mortgage Choice (Melbourne)
Mortgage Choice (Williamstown)
Resolve Finance (Melbourne)
SAF Finance (Moonee Ponds)

BEST INDEPENDENT OFFICE (MORE THAN 5 BROKERS)

Acceptance Finance (Balwyn)
ARG Finance (Notting Hill)
AUSUN Finance (Camberwell)
Inovayt Finance (West Melbourne)
RateOne (Mulgrave)

The Australian Lending and Investment Centre (Melbourne)

BEST INDEPENDENT OFFICE (5 BROKERS OR LESS)

Accession Finance (Williamstown)
Arthurmac & Co (Beaumaris)
Axton Finance (Hawthorn)

Empower Wealth (North Melbourne)

Entourage Finance (Cremorne)
Intuitive Finance (Sandringham)
Loans Australia (Cheltenham)
Red Door Financial Group (Melbourne)
Rising Tide (Docklands)
SAF Finance (Moonee Ponds)

BEST NEW OFFICE

Red Door Financial Group (Melbourne)

FirstPath Financial Group (Derrimut)
Energy Lend (Scoresby)
One Stone Finance (Rosny Park)

BEST REGIONAL OFFICE

Gippsland Finance Solutions (Bairnsdale)

Loan Market (Geelong)
Smartline (Bendigo)
Loan Market (Bendigo)