SA 2020 WINNERS AND FINALISTS

Individual Awards

Best Aggregator BDM

Justine Hockley Connective

Best Customer Service (Individual)

Richard O'Grady Rise High Financial Solutions

Best Finance Broker

Monica Wandel SA Finance Hub

Best Lender BDM (Bank)

Maria-Ceres Parreno Bankwest

Best Lender BDM (Non-Bank)

Scott Hills HomeStart Finance

Best Loan Administrator

Mario Catalano Loan Market

Best Newcomer

Gene Ge Keylend

Best Residential Broker

Peiran Hu Keylend

Editor’s Choice

Michael Karp Smartline

Mentor of the Year

Marissa Schulze Rise High Financial Solutions

Rising Star

Alexandra Robins Toucan Finance

Broker of the Year

Peiran Hu Keylend

 

Group Awards

Best Branded Office

Aussie (Prospect)

Best Community Engagement Program

Sofie Chapman - Mortgage & Finance

Best Customer Service (Office)

Rise High Financial Solutions (Prospect)

Best Independent Office (5 brokers or less)

Directional Finance (Loxton)

Best Independent Office (more than 5 brokers)

Keylend (Norwood)

Best New Office

Aussie (Torrensville)

Best Regional Office

Directional Finance (Loxton)

Individual Awards

Best Aggregator BDM

Simon Adam, Finsure
Justine Hockley, Connective

Best Customer Service (Individual)

Kamal Aeri, Smartline
Lee Banh, Loan Market
Sofie Chapman, Sofie Chapman – Mortgage & Finance
Cameron Hawke, Yellow Brick Road
Peiran Hu, Keylend
Matt McLean, RAMS
Andrew Mudie, Yellow Brick Road
Richard O’Grady, Rise High Financial Solutions
Evan Sourbis, Henley Home Loans
Monica Wandel, SA Finance Hub

Best Finance Broker

Jason Boccaccio, Adelaide Commercial Finance
John Hetzel, AAA Mortgage Solutions
Greg Samuel, Samuel Finance
Monica Wandel, SA Finance Hub

Best Lender BDM (Bank)

Sarah Chisholm, Beyond Bank Australia
Milenko Novakovic, ING
Maria-Ceres Parreno, Bankwest
Natalie Pavlovich, Macquarie Bank
Daniel Schiller, ME Bank
Nic Travar, BankSA

Best Lender BDM (Non-Bank)

Scott Hills, HomeStart Finance
Erin Manhood, Prospa
Kylie McCue, Pepper Money
Kathryn Mortimer, Pepper Money
Mark Munchenberg, GetCapital
Jo Oliver, Resimac
Nicole Salamaga, Bluestone

Best Loan Administrator

Mario Catalano, Loan Market
Lainie Darams, Go Loans
Mandy Pistulli, Loan Market
Daphne Williamson, Aussie
Fiona Zhou, Keylend

Best Newcomer

Gene Ge, Keylend
R-Jay Teav, Go Loans

Best Residential Broker

Keith Caine, Mortgage Choice
Peiran Hu, Keylend
Michael Karp, Smartline
Andrew Mudie, Yellow Brick Road
Matthew Penny, Sugar Financial Services
Sam Walker, Aussie
Conrad Williamson, Aussie
Weng Wong, Equatorial Finance Solutions

Mentor of the Year

Jessica Arabia, Finance Prospects
Ben Gregory, Easy Approval
Peiran Hu, Keylend
Marissa Schulze, Rise High Financial Solutions

Rising Star

Michael Arbon, Keylend
Matthew Penny, Sugar Financial Services
Daniel Renella, Lendium
Alexandra Robins, Toucan Finance
Stephen Warner, Finance Partners

 

Group Awards

Best Branded Office

Aussie (Christies Beach)
Aussie (Mount Barker)
Aussie (Prospect)
Aussie (Torrensville)
Yellow Brick Road (Brighton)

Best Community Engagement Program

Directional Finance
Easy Approval
Finance Prospects
Sofie Chapman – Mortgage & Finance

Best Customer Service (Office)

Aussie (Christies Beach)
Aussie (Gawler)
Aussie (Gepps Cross)
Directional Finance (Loxton)
Finance Prospects (Kent Town)
Keylend (Norwood)
Lendium (Newton)
Rise High Financial Solutions (Prospect)
Sugar Financial Services (Stirling)

Best Independent Office (more than 5 brokers)

Go Loans (Kent Town)
Keylend (Norwood)

Best Independent Office (5 brokers or less)

Directional Finance (Loxton)
Equatorial Finance Solutions (Campbelltown)
Lendium (Newton)
Sugar Financial Services (Stirling)

Best New Office

Aussie (Torrensville)
Sugar Financial Services (Stirling)

Best Regional Office

Directional Finance (Loxton)
Paul Hutchins Loans Centre (Renmark)